top of page

בדיקות ראייה ללקוחות סיעודיים

העיניים הן הקשר החשוב ביותר עם הסביבה והן איברי החישה הראשיים בגוף האדם. הן מספקות לנו מידע רב יותר משאר חושינו. יש המעריכים כי 80 אחוזים מן המידע שאנו קולטים מן העולם החיצון מגיע אלינו דרך העיניים.

 

בערוב ימינו, כל החושים נחלשים וכן גם יכולת התנועה. לעיתים קרובות העיניים הופכות לחשובות אף יותר, כאשר יכולת התנועה נפגעת. הקשר עם הסובבים אותנו, היכולת לצפייה בטלוויזיה, לקריאה, לעבודת יד וכן לפעולות היומיומיות כגון אכילה - בכל הנ"ל אני משתמשים בעיניים. למעשה, מסיבות פיזיולוגיות, בגילאים המאוחרים כמעט כל אדם נזקק למשקפיים.

 

אני אופטומטריסטית ומאז שנת 2007  מפעילה שרות הנקרא "אופטיקה עד הבית". אני מגיעה לבית הלקוח עם כל הציוד הנדרש לביצוע בדיקת ראיה והתאמת משקפיים. אני מטפלת בעיקר בגיל הזהב ובמרותקי בית, לעיתים קרובות באנשים במצב סעודי קשה. במהלך הביקור אין צורך לקום מהכיסא (ויצא לי אף לבדוק אנשים שהיו במצב שכיבה). הכל נעשה בנוחות הביתית ובתנאים היומיומיים אליהם רגיל הנבדק. כשהמשקפיים מוכנים אני מביאה אותם ללקוח ובודקת שהכל כשורה – שהמשקפיים מורכבים כראוי על הפנים, נוחים, וכמובן שרואים הכי טוב שאפשר.

 

הרעיון לשרות עלה בהיותי סטודנטית לאופטומטריה כשסבתי שהייתה מרותקת לכיסא גלגלים נזקקה להתאמת משקפים. קשה לתאר את הקשיים שבהם נתקלנו כשרצינו להביא את סבתי לבדיקה בחנות משקפיים, אך לא הייתה אפשרות אחרת.  נאלצנו לשכור אמבולנס ואח שיעזור להעביר אותה לבדיקה. למותר לציין שהדבר היה קשה מאוד לסבתי ולמשפחתי וכמובן גם עלה כסף רב.

 

במסגרת עבודתי נתקלתי לא אחת באנשים שהראיה היא כמעט הדבר האחרון שנותר להם. לא ניתן לתאר במילים את גודל הסיפוק שאני חשה כאשר אני מצליחה לשפר את הראיה לאנשים כאלו. אפילו במקרים שלכאורה לאדם כבר אין שום קשר עם סביבתו, בעזרת משקפיים מתאימים חל שיפור ניכר באיכות החיים. לא אחת השיפור בראיה מלווה בשיפור במצב הרוח, היכולת "לראות" את הסביבה ולבצע פעולות יומיומיות ביתר קלות מרומם את מצב הרוח, דברים שלעיתים נתפסים כמובן מאליו.    

 

לאחרונה התאמתי משקפיים לאשה במצב סיעודי אשר לכאורה איבדה כל קשר עם סביבתה. ברגע שהרכבתי את המשקפיים החדשים על עיניה כאילו נדלק לה אור בעיניים החלה לתקשר עם סביבתה ולהגיב למתרחש סביבה.

 

 יש לי סיפורים רבים על "ניסים" קטנים שמתרחשים כאשר אדם מקבל את המשקפיים המתאימים לו. על חלק מהמקרים ניתן לקרוא בעמוד סיפורים אישיים.

 

יש מקרים רבים בהם משקפי ראיה חדשים יכולים לעזור – לא רק כשהמשקפיים אובדים או נשברים. עדשות ישנות מאבדות מהשקיפות שלהן ולעיתים קרובות הן נשרטות – דבר שמוריד מאוד את איכות הראיה. רצוי ומומלץ לחדש את העדשות מידי מספר שנים. כמו כן רצוי לעבור בדיקת ראיה בכל פעם שמזמינים משקפיים חדשים, כדי לבדוק אם יש שינוי במרשם. במקרים רבים חשים ירידה בחדות הראיה כיוון שהמרשם השתנה, ואז יש צורך בבדיקת אופטומטריסט. עם זאת יש לזכור שלעיתים הירידה באיכות הראיה נובעת מסיבות הקשורות לבריאות העין כמו למשל קטרקט ושאר מחלות הפוגעות בעיקר בגיל המבוגר. במקרים אלו לא תמיד משקפיים חדשים יכולים לעזור ויש להיוועץ ברופא. מניסיוני, לעיתים קרובות "האפקט הפסיכולוגי" עובד, ואנשים מרגישים שיפור מעצם קבלת המשקפיים החדשים. כל מקרה לגופו.

 

אחרי ניתוח קטרקט, כמעט תמיד מרשם המשקפיים משתנה ויש צורך בבדיקה להתאמת מרשם חדש. יש להמתין עד שהעין תחלים מהניתוח – בהתאם להוראות הרופא ואז לבצע את הבדיקה.

 

זיכרו! לעולם אסור לוותר ולומר: "ממילא הוא כבר לא מבין/עושה דבר". גם אם זה נראה לנו מעט וחסר חשיבות,  בשבילו זה עולם ומלואו. האנשים הללו זקוקים למשקפיים מתאימים כמו אוויר לנשימה. אין סיבה בעולם שכתוצאה מהיותם רתוקי בית יוותרו על האביזר החיוני הזה שיכול לשפר את איכות חייהם בצורה כל כך משמעותית. גם אם נראה שאין טעם לנסות, ניסיוני האישי הראה שבמקרים רבים אפשר לעזור. העזרה הקטנה הזו היא כמו אור קטן באפלה גדולה. אל תוותרו עליה לעולם.

פ1.jpg
bottom of page